دستگاه هواساز هایژنیک (Hygienic Air Handling Unit)

یک دستگاه تهویه مطبوع مرکزی بهداشتی مورد استفاده در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، صنعت داروسازی و صنایع الکترونیکی و هر فضای استریل با کاربری‌های متنوع دیگر می‌باشد.

هواساز هایژنیک (بهداشتی) چیست ؟

هواساز هایژنیک یا همان هواساز بهداشتی از نظر ساختاری بسیار شبیه هواساز معمولی است و با این تفاوت که به منظور پاکسازی ۹۹٫۹۹ درصدی هر نوع آلودگی هوای ورودی به محیط با فیلتراسیون مخصوص و نیز درزبندی پیشرفته تر ساخته می شود. 

هواساز بهداشتی (هایژنیک) به طور گسترده به عنوان هواساز بیمارستانی ، آزمایشگاهی ، شرکت های داروسازی ، اتاق تمیز ، صنایع غذایی ، دیتا سنترها ، صنایع الکترونیکی و نیمه هادی ها ، صنایع هوافضا و برخی از صنایع شیمیایی (صنعتی) و هر نوع کاربردی که در آن انتقال آلاینده هایی مانند:

ذرات معلق ، مواد آلرژی زا و بیماری زا ، میکرو ارگانیسم ها ، میکروب ها و غیره از طریق هوا از یک مکان به مکان دیگر نباید صورت بگیرد ، استفاده می شود. علاوه بر این موارد در برخی صنایع نیز از هواساز هایژنیک صنعتی و در برخی کاربردهای کشاورزی نیز از هواساز هایژنیک گلخانه ای استفاده می شود. نکته اینکه ترجمه فارسی کلمه هایژنیک (Hygienic) به معنی بهداشتی است 

و از همین واژه می توان پی به این موضوع برد که این دستگاه به عنوان یکی از مهمترین ارکان سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی مراکز حساس مثل بیمارستان ها و اتاق های تمیز و غیره کاربرد دارد.

مقایسه دستگاه هواساز و هواساز هایژنیک(هواساز آنتی باکتریال)

فیلتراسیون

مهمترین تفاوت بارز هواساز هایژنیک نسبت به دیگر هواسازها قیمت فیلتراسیون دستگاه می باشد. به دلیل کاربرد این دستگاه در مراکزی که نیاز به هوا با درجه خلوص بالا و در محیط های بهداشتی می باشد 

بحث فیلتراسیون در چندین سطح و استفاده از فیلتر هپا با قابلیت جذب ذرات در حد ۰.۳ می باشد. همچنین در شرایط بسیار حساس تر می توان از فیلتر اولپا با قابلیت جذب ذرات در حد ۰.۱۲ به همراه لامپ یووی به منظور ضدعفونی هرچه بیشتر محیط استفاده نمود.

درزبندی و نحوه ساخت داخل دستگاه:

علاوه بر مبحث فیلتراسیون درزبندی داخل محفظه هواساز هایژنیک بسیار متفاوت تر می باشد. در این دستگاه به گونه ای درزبندی و عایق بندی شده می باشد که به هیچ عنوان امکان نفوذ ذرات به مراحل قبل امکان پذیر نمی باشد. در هواسازهای هایژنیک به منظور جلوگیری از تجمع آلاینده ها گوشه های دستگاه را به صورت گرد ساخت می نمایند.

جنس بدنه:

جنس بدنه هواساز هایژنیک-آنتی باکتریال از استیل می باشد. ورق استیل بسیار مقاوم است و مانع تجمع رسوبات می شود، در نتیجه احتمال رشد باکتری ها و آلاینده ها داخل دستگاه تقریبا صفر می گردد. همانگونه که می دانید وجود کروم در استیل و ایجاد اکسید کروم بر روی آن مانع از ارتباط فلز با هوا شده و مانع از زنگ زدگی آن می شود.

فن هواساز هایژنیکهواساز آنتی باکتریال:

استفاده از پلاگ فن ها امروزه در ساخت هواسازهای هایژنیک به دلیل عدم وجود یاتاقان، تسمه و گریس که باعث ایجاد آلوگی می شوند بسیار مرسوم تر می باشد.

 

هواساز هایژنیک (بهداشتی) چه استانداردهایی باید داشته باشد؟

هر دستگاه هواساز هایژنیکی باید بر اساس استانداردهایی بین المللی طراحی و تولید شود. استانداردها از این لحاظ بسیار پر اهمیت هستند که برای مثال در محیط های بهداشتی مثل اتاق عمل بیمارستان ها همواره هواساز بیمارستانی باید بتواند هوایی یکنواخت و با دما و فشار مناسب و عاری از هر نوع آلودگی و میکرو ارگانیسم های زنده را وارد محیط کرده

 و از سمت دیگر هواکش های خارج کننده هوا آن را به بیرون منتقل کنند و بدین ترتیب همواره هوایی پاک و با فشار مثبت در محیط جریان داشته باشد و از انتقال آلودگی ها از بیرون به داخل اتاق های حساس و بالعکس جلوگیری شود.

 مهمترین استانداردهایی که در ساخت هواساز بهداشتی در سطح بین المللی استفاده می شود عبارتند از :

EN 1886 استاندارد 
(سیستم تهویه ساختمان ها و عملکرد مکانیکی آن)

این استاندارد خصوصیات مکانیکی طراحی و ساخت یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی مثل هواساز و نیز دستورالعمل های نصب و نگهداری آن را مشخص می کند. برای مثال حداکثر مقدار نشتی مجاز هوا از بخش های مختلف هواساز بهداشتی و عایق حرارتی آن

VDI 38032. استاندارد
 (اصول تکنیکال و ساختاری سیستم های تهویه مطبوع)

این استاندارد شرایط فنی و ساختاری یک سیستم تهویه مرکزی را تعیین می کند. برای مثال مشخصات انواع فیلترها

VDI 60223. استاندارد
 (سیستم های تهویه مطبوع هایژنیک یا همان بهداشتی)

این استاندارد شرایط هایژنیک بودن یک سیستم تهویه مرکزی و هواسازها را مشخص می کند. برای مثال گرد بودن گوشه ها و لبه های جداره داخلی برای جلوگیری از باقی ماندن ذرات آب یا گرد و غبار در گوشه ها و لبه ها ، مسطح بودن تمام سطوح ، ساخت پنل های پایینی دستگاه از ورق های استیل و با شیب مناسب برای تخلیه آب ، طراحی کلیه درب ها و بخش های مختلف دستگاه با قابلیت مونتاژ و دمونتاژ آسان به منظور پاکسازی تمام اجزای داخلی

EN 130534. استاندارد
 (رتبه بندی و عملکرد قطعات و بخش های مختلف سیستم تهویه)

این استاندارد الزامات سیستم های تهویه غیر مسکونی و برای دبی هوای بیشتر از ۲۵۰ متر مکعب بر ساعت را تعیین می کند. برای مثال پارامترهایی مثل سرعت جریان هوا ، انرژی مصرفی و بازیافت انرژی

خرید هواساز هایژنیک

گروه صنعتی سهند هواساز، متخصص در طراحی و عرضه مناسب ترین سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، مطابق با نیاز واقعی مشتری و امکانات مالی کارفرمایان محترم، آماده ارائه انواع دستگاه های سرمایشی ،گرمایشی و تهویه هوا در ظرفیت های مختلف می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشخصات فنی کامل و استعلام قیمت، با کارشناسان سهند هواساز تماس حاصل فرمائید.

لازم به ذکر است فروش تمامی محصولات این مجموعه در سراسر کشور امکان پذیر خواهد بود.

هواساز هایژنیک و هر آنچه راجب به آن باید بدانید

مقدمه هواساز هایژنیک :

هواساز هایژنیک که آن را با نام Hygienic Air Handling Unit نیز می‌شناسند؛ یکی از انواع هواسازهای صنعتی و مرکزی‌ست که معمولا در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر صنایع دارویی که نیاز به محیطی استریل و فاقد عوامل عفونی میکروبی دارند، استفاده می‌شود. معمولا این دسته از هواسازها با اهداف مختلفی در ساختمان کار گذاشته می‌شوند. از تهویه گرفته، تا گرمایش، سرمایش و حتی فیلتراسیون محیط! هواساز هایژنیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای زمانی‌ست که سلامت محیط و استریلیزه بودن محیط، در دستور کار قرار دارد.

شرکت سهند هواساز در این مقاله، با بررسی کامل این هواسازها، انواع، قیمت و کارکرد آن‌ها؛ به شما در روند خرید هواساز هایژنیک کمک خواهد کرد. پس در ادامه نیز همراه ما باشید.

هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک در واقع یک جعبه فلزی بزرگ است که از بلوور، قطعات سرمایشی و گرمایشی، فیلترها و خطوط هوارسان، قطعات عایق صدا و دمپرها تشکیل شده است. این دستگاه یکی از هواسازهای مرکزی بوده که در آن، داکت‌ها به هواساز داخلی وصل می‌شوند و هوای تصفیه شده را به درون ساختمان منتقل کرده، موجب تهویه‌ی هوای موجود در اتاق می‌گردند. هواسازهای هایژنیک برای اتاق تمیز یا صنایعی که استریل بودن و پاکیزه بودن هوا یک عامل حیاتی‌ست، کاربردی حیاتی دارد. چرا که در صورت عدم رعایت نکات مربوط به پاکسازی هوا، صدمه‌ای جدی به محصولاتی که در این صنایع تولید می‌شوند، وارد می‌گردد.

تفاوت عمده‌ی هواسازهای معمولی و هواسازهای هایژنیک، شامل موارد زیر می‌شود:

– هواساز هایژنیک رطوبت هوا را تحت کنترل نگه داشته، مانع از رشد میکروارگانیسم‌ها در محیط می‌گردد.

– استانداردهای متعددی برای ساخت این هواسازها معین شده است، که ساختار و ابعاد این هواساز مطابق با آن سنجیده می‌شود.

– این دست از هواسازها مانع از سروصدا در محیط شده، میزان ذرات معلق در هوا را به حداقل می‌رسانند.

– بازده فیلتراسیون این هواسازها بسته به نوع خریداری شده بسیار بالاست.

– این دستگاه‌ها به طور کاملا تخصصی و حرفه‌ای، به قطعات پیش‌گیرنده از رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها مجهز شده‌اند.

پاکسازی بالای این هواسازها، در کنار ساختار فشرده، امنیت زیاد، بازده انرژی بالا و کنترل کاملا پیشرفته‌ی دما و رطوبت، تنها بخشی از مزایای این دست از هواسازها هستند. معمولا سطح داخلی پنل‌های این دستگاه نیز از جنس فولاد ضدزنگ است، که تا حد زیادی جلوی اکسیداسیون را می‌گیرد. بهره‌گیری از فولاد گالوانیزه نیز یکی از نکات مثبت دیگر ساختار این دستگاه می‌باشد. سیلیکون‌های آنتی باکتریال نیز از جمله سایر موادی هستند که برای حفظ سلامت دستگاه، از آن استفاده می‌شود.

 

انواع هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک را معمولا هواساز بهداشتی نیز می‌نامند. بسته به نوع هواسازی که شما برای محیط بهداشتی خود می‌خواهید، قطعا مختلفی می‌توانند در آن کار گذاشته شوند. از انواع فیلتر دستگاه گرفته (که به عنوان مثال می‌توان به فیلترهای هپا، ایپا، اولپا و… اشاره کرد)، تا انواع فن، بدنه، عایق و…

* هواساز هایژنیک بیمارستانی: این نوع هواساز در ابعاد و اندازه‌های متعددی ساخته می‌شود. بسته به محیط و نوع کاربردی که از آن انتظار دارید، این مدل دستگاه می‌تواند از حدود 6000 فوت مکعب هوادهی داشته باشد و حتی به 50000 فوت مکعب هم برسد. قطعاتی هم که در دستگاه کار گذاشته می‌شوند، از فیلتر گرفته تا دمپرها، فن‌ها و… همگی در سایزها و کاربردهای مختلف، متفاوت هستند.

بدنه‌ی درونی این دستگاه عموما از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود، که نه تنها عمر و دوام بسیار بالایی دارد؛ بلکه وجود مواد دیگری مانند پروفیل‌های آلومینیومی، مقاومت و ماندگاری آن را در برابر عوامل مخرب بسیار بالا می‌برد. استفاده از سیستم سرمایشی و گرمایشی، رطوبت‌زن‌ها و… نیز همگی بستگی به نیاز و خواسته‌ی خریدار داشته، می‌توانند شخصی‌سازی شوند.

* هواساز هایژنیک گلخانه‌ای: نوع دیگری از هواسازهای هایژنیک پرکاربرد، که درست مانند نام خود، در گلخانه‌هایی که نیاز به کنترل دقیق رطوبت، دما، عوامل میکروبی و… دارند، به کار می‌روند. این هواسازها، در زمانی‌که محصولات گلخانه‌ای یا کشاورزی حساسی کشت می‌شوند، که در صورت تغییرات هوا ممکن است در خطر نابودی قرار گیرند، در محیط نصب می‌گردند.

* هواساز هایژنیک اتاق تمیز: اتاق تمیز نیز یکی از اماکن استریل و کاملا بهداشتی‌ست، که از آن برای نگهداری و کار با محصولات حساس استفاده می‌شود. صنایعی مانند صنایع دارویی و غذایی، آزمایشگاه‌ها و… به این مدل هواسازها نیاز دارند، تا بتوانند شرایط هوایی پیرامون محصولات خود را تحت کنترل، ثابت و بهداشتی نگه دارند.

هواساز هایژنیک انواع دیگری نیز دارد، که بسته به نوع کاربر خریدار می‌توان آن را شخصی‌سازی کرد. در این مدل از هواسازهای بهداشتی، قطعات خاصی مطابق با نیاز کاربر بر روی دستگاه نصب، و قطعاتی دیگر برداشته می‌شوند.

هواساز هایژنیک چیست؟

استاندارد هواساز هایژنیک

بنا به کاربرد شما و نوع استفاده‌ای که از هواساز خود می‌کنید؛ دستگاه می‌تواند مطابق استانداردهای متعددی ساخته شود. یکی از استانداردهایی که برای هواسازهای هایژنیک اتاق تمیز به کار برده می‌شود، استاندارد فدرال آمریکاست که اختصارا آن را با نام FS209E می‌شناسند. اگرچه این استاندارد مطابق با زمینه‌ی کاربرد دستگاه، طبقه‌بندی‌های متعددی را در بر می‌گیرد. طبقه‌بندی خاصی که هر هواساز در آن قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که این هواساز تا چه قطر ذراتی را گیر می‌اندازد.

استاندارد دیگر هواسازهای هایژنیک، استاندارد ISO 14644 می‌باشد. این استاندارد نیز هواساز را در طبقه‌بندی‌های متعددی که از یک شروع شده و به 9 ختم می‌شوند؛ قرار می‌دهد. این استاندارد نشان می‌دهد که هواساز در حجم مشخصی از فضا، چه ذراتی را و با چه قطر گیر می‌اندازد.

یکی از استانداردهایی هم که به مقاومت فولاد ضد زنگ دستگاه برمی‌گردد، استاندارد AISI 304 است. اگرچه دستگاه از پروسه‌ی تست مقاومت در برابر خوردگی و فساد نیز عبور می‌کند، که در این بین استانداردهایی مانند EN 1993-1-2:2005، EN ISO 12944-2:1998 و ASTM B 117-2016 را می‌توان به عنوان مثال مدنظر داشت.

از دیگر استانداردهای این دستگاه نیز، استاندارد اروپا یا GMP است؛ که تعداد ذرات به دام افتاده در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

(قیمت هواساز هایژنیک)

قیمت هواساز هایژنیک

قیمت هواساز هایژنیک تا حد زیادی بستگی به قطعاتی دارد که بر روی آن کار می‌گذارید. به عنوان مثال یکی از عواملی که تاثیر مستقیم در قیمت هواسازهای هایژنیک دارد، تعداد لایه‌های بدنه‌ی آن است. معمولا هواسازهای هایژنیک تک جداره، قیمت ارزان‌تری در مقابل هواسازهای دوجداره دارند. نوع فیلترهایی هم که به درخواست مشتری در دستگاه کار گذاشته می‌شود، عامل مشخص کننده‌ی قیمت هواساز می‌باشد.

شما هم‌وطن عزیز و گرامی، می‌توانید برای خرید و استعلام قیمت هواساز هایژنیک، به کارشناسان حرفه‌ای و مجرب سهند هواساز در این زمینه مراجعه نمایید.

قیمت هواساز هایژنیک

 

 سهند هواساز :

 

شرکت سهند هواساز طراح و تولید کننده انواع کولر صنعتی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی صنعتی می باشد. سهند هواساز محصولات خود را به پشتوانه هجده سال تجربه خود با بهترین کیفیت و بالاترین استانداردها ارائه می‌دهد.گواه کیفیت محصولات ما پانزده ماه گارانتی محصولات با برگ ضمانت نامه و خدمات پس از فروش است.

محصولات و تولیدات

کولر صنعتی /کولر گلخانه / هیتر / کوره هوای گرم / جت هیتر /هیتر جت / خشک کن صنعتی /گرماتاب / هیتر تابشی / هیتر سرامیکی / هیتر برقی / هیتر چتری / هیتر مرغداری / هیتر گلخانه /بخاری صنعتی / فن سانتریفیوژ / هواکش سانتریفیوژ / فن آکسیال / هواکش آکسیال /فن هواساز/هواکش ضد انفجار / فن ضد انفجار / فن بین کانالی/ پلاگ فن/ فن مرغداری / فن گلخانه /هواکش /
تبخیر سطحی/ هواکش 140 /هواکش صنعتی / اگزست فن /مه پاش / رطوبت ساز / مه ساز/هواکش مرغداری / هواکش گلخانه / اسکرابر / بگ فیلتر / بک فیلتر / غبارگیر /بگ فیلتر پرتابل  / تصفیه هوا /هواساز / هواساز هایژنیک / هواساز زنت /هواساز سالن قارچ /هواساز ایرواشر /هواساز اکونوپک / هواساز اتاق تمیز /هواساز آپارتمانی

 • دانلود فایل pdf کاتالوگ هواساز

   

  هواساز اکنوپک

  هواساز ایرواشر

  هواساز سالن قارچ

  هواساز زنت


  کاتالوگ های محصولات سهند هواساز

     شرکت سهند هواساز طراح و تولید کننده انواع کولر صنعتی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی صنعتی می باشد. سهند هواساز محصولات خود را به پشتوانه هجده سال تجربه خود با بهترین کیفیت و بالاترین استانداردها ارائه می‌دهد.
  شما میتوانید برای خرید کولر صنعتی و مشاوره انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی با کارشناسان سهند هواساز در ارتباط باشید.

  021-5654-3512
  021-5654-5904
  021-5654-5923

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *