هواساز هایژنیک

هر آن‌چه برای خرید هواساز هایژنیک به آن نیاز دارید!

مقدمه هواساز هایژنیک :

هواساز هایژنیک که آن را با نام Hygienic Air Handling Unit نیز می‌شناسند؛ یکی از انواع هواسازهای صنعتی و مرکزی‌ست که معمولا در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر صنایع دارویی که نیاز به محیطی استریل و فاقد عوامل عفونی میکروبی دارند، استفاده می‌شود. معمولا این دسته از هواسازها با اهداف مختلفی در ساختمان کار گذاشته می‌شوند. از تهویه گرفته، تا گرمایش، سرمایش و حتی فیلتراسیون محیط! هواساز هایژنیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای زمانی‌ست که سلامت محیط و استریلیزه بودن محیط، در دستور کار قرار دارد.

شرکت سهند هواساز در این مقاله، با بررسی کامل این هواسازها، انواع، قیمت و کارکرد آن‌ها؛ به شما در روند خرید هواساز هایژنیک کمک خواهد کرد. پس در ادامه نیز همراه ما باشید.

هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک در واقع یک جعبه فلزی بزرگ است که از بلوور، قطعات سرمایشی و گرمایشی، فیلترها و خطوط هوارسان، قطعات عایق صدا و دمپرها تشکیل شده است. این دستگاه یکی از هواسازهای مرکزی بوده که در آن، داکت‌ها به هواساز داخلی وصل می‌شوند و هوای تصفیه شده را به درون ساختمان منتقل کرده، موجب تهویه‌ی هوای موجود در اتاق می‌گردند. هواسازهای هایژنیک برای اتاق تمیز یا صنایعی که استریل بودن و پاکیزه بودن هوا یک عامل حیاتی‌ست، کاربردی حیاتی دارد. چرا که در صورت عدم رعایت نکات مربوط به پاکسازی هوا، صدمه‌ای جدی به محصولاتی که در این صنایع تولید می‌شوند، وارد می‌گردد.

تفاوت عمده‌ی هواسازهای معمولی و هواسازهای هایژنیک، شامل موارد زیر می‌شود:

هواساز هایژنیک رطوبت هوا را تحت کنترل نگه داشته، مانع از رشد میکروارگانیسم‌ها در محیط می‌گردد.

– استانداردهای متعددی برای ساخت این هواسازها معین شده است، که ساختار و ابعاد این هواساز مطابق با آن سنجیده می‌شود.

– این دست از هواسازها مانع از سروصدا در محیط شده، میزان ذرات معلق در هوا را به حداقل می‌رسانند.

– بازده فیلتراسیون این هواسازها بسته به نوع خریداری شده بسیار بالاست.

– این دستگاه‌ها به طور کاملا تخصصی و حرفه‌ای، به قطعات پیش‌گیرنده از رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها مجهز شده‌اند.

پاکسازی بالای این هواسازها، در کنار ساختار فشرده، امنیت زیاد، بازده انرژی بالا و کنترل کاملا پیشرفته‌ی دما و رطوبت، تنها بخشی از مزایای این دست از هواسازها هستند. معمولا سطح داخلی پنل‌های این دستگاه نیز از جنس فولاد ضدزنگ است، که تا حد زیادی جلوی اکسیداسیون را می‌گیرد. بهره‌گیری از فولاد گالوانیزه نیز یکی از نکات مثبت دیگر ساختار این دستگاه می‌باشد. سیلیکون‌های آنتی باکتریال نیز از جمله سایر موادی هستند که برای حفظ سلامت دستگاه، از آن استفاده می‌شود.

 

انواع هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک را معمولا هواساز بهداشتی نیز می‌نامند. بسته به نوع هواسازی که شما برای محیط بهداشتی خود می‌خواهید، قطعا مختلفی می‌توانند در آن کار گذاشته شوند. از انواع فیلتر دستگاه گرفته (که به عنوان مثال می‌توان به فیلترهای هپا، ایپا، اولپا و… اشاره کرد)، تا انواع فن، بدنه، عایق و…

* هواساز هایژنیک بیمارستانی: این نوع هواساز در ابعاد و اندازه‌های متعددی ساخته می‌شود. بسته به محیط و نوع کاربردی که از آن انتظار دارید، این مدل دستگاه می‌تواند از حدود ۶۰۰۰ فوت مکعب هوادهی داشته باشد و حتی به ۵۰۰۰۰ فوت مکعب هم برسد. قطعاتی هم که در دستگاه کار گذاشته می‌شوند، از فیلتر گرفته تا دمپرها، فن‌ها و… همگی در سایزها و کاربردهای مختلف، متفاوت هستند.

بدنه‌ی درونی این دستگاه عموما از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود، که نه تنها عمر و دوام بسیار بالایی دارد؛ بلکه وجود مواد دیگری مانند پروفیل‌های آلومینیومی، مقاومت و ماندگاری آن را در برابر عوامل مخرب بسیار بالا می‌برد. استفاده از سیستم سرمایشی و گرمایشی، رطوبت‌زن‌ها و… نیز همگی بستگی به نیاز و خواسته‌ی خریدار داشته، می‌توانند شخصی‌سازی شوند.

* هواساز هایژنیک گلخانه‌ای: نوع دیگری از هواسازهای هایژنیک پرکاربرد، که درست مانند نام خود، در گلخانه‌هایی که نیاز به کنترل دقیق رطوبت، دما، عوامل میکروبی و… دارند، به کار می‌روند. این هواسازها، در زمانی‌که محصولات گلخانه‌ای یا کشاورزی حساسی کشت می‌شوند، که در صورت تغییرات هوا ممکن است در خطر نابودی قرار گیرند، در محیط نصب می‌گردند.

* هواساز هایژنیک اتاق تمیز: اتاق تمیز نیز یکی از اماکن استریل و کاملا بهداشتی‌ست، که از آن برای نگهداری و کار با محصولات حساس استفاده می‌شود. صنایعی مانند صنایع دارویی و غذایی، آزمایشگاه‌ها و… به این مدل هواسازها نیاز دارند، تا بتوانند شرایط هوایی پیرامون محصولات خود را تحت کنترل، ثابت و بهداشتی نگه دارند.

هواساز هایژنیک انواع دیگری نیز دارد، که بسته به نوع کاربر خریدار می‌توان آن را شخصی‌سازی کرد. در این مدل از هواسازهای بهداشتی، قطعات خاصی مطابق با نیاز کاربر بر روی دستگاه نصب، و قطعاتی دیگر برداشته می‌شوند.

هواساز هایژنیک چیست؟

استاندارد هواساز هایژنیک

بنا به کاربرد شما و نوع استفاده‌ای که از هواساز خود می‌کنید؛ دستگاه می‌تواند مطابق استانداردهای متعددی ساخته شود. یکی از استانداردهایی که برای هواسازهای هایژنیک اتاق تمیز به کار برده می‌شود، استاندارد فدرال آمریکاست که اختصارا آن را با نام FS209E می‌شناسند. اگرچه این استاندارد مطابق با زمینه‌ی کاربرد دستگاه، طبقه‌بندی‌های متعددی را در بر می‌گیرد. طبقه‌بندی خاصی که هر هواساز در آن قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که این هواساز تا چه قطر ذراتی را گیر می‌اندازد.

استاندارد دیگر هواسازهای هایژنیک، استاندارد ISO 14644 می‌باشد. این استاندارد نیز هواساز را در طبقه‌بندی‌های متعددی که از یک شروع شده و به ۹ ختم می‌شوند؛ قرار می‌دهد. این استاندارد نشان می‌دهد که هواساز در حجم مشخصی از فضا، چه ذراتی را و با چه قطر گیر می‌اندازد.

یکی از استانداردهایی هم که به مقاومت فولاد ضد زنگ دستگاه برمی‌گردد، استاندارد AISI 304 است. اگرچه دستگاه از پروسه‌ی تست مقاومت در برابر خوردگی و فساد نیز عبور می‌کند، که در این بین استانداردهایی مانند EN 1993-1-2:2005، EN ISO 12944-2:1998 و ASTM B 117-2016 را می‌توان به عنوان مثال مدنظر داشت.

از دیگر استانداردهای این دستگاه نیز، استاندارد اروپا یا GMP است؛ که تعداد ذرات به دام افتاده در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

(قیمت هواساز هایژنیک)

قیمت هواساز هایژنیک

قیمت هواساز هایژنیک تا حد زیادی بستگی به قطعاتی دارد که بر روی آن کار می‌گذارید. به عنوان مثال یکی از عواملی که تاثیر مستقیم در قیمت هواسازهای هایژنیک دارد، تعداد لایه‌های بدنه‌ی آن است. معمولا هواسازهای هایژنیک تک جداره، قیمت ارزان‌تری در مقابل هواسازهای دوجداره دارند. نوع فیلترهایی هم که به درخواست مشتری در دستگاه کار گذاشته می‌شود، عامل مشخص کننده‌ی قیمت هواساز می‌باشد.

شما هم‌وطن عزیز و گرامی، می‌توانید برای خرید و استعلام قیمت هواساز هایژنیک، به کارشناسان حرفه‌ای و مجرب سهند هواساز در این زمینه مراجعه نمایید.

قیمت هواساز هایژنیک