تهویه باشگاه ورزشی

تهویه سالن ورزشی

مزایای تهویه سالن ورزشی

 • جلوگیری از بروز مشکلات پوستی ناشی از تجمع رطوبت
 • جلوگیری از عرق کردن بیش از حد ورزشکاران
 • حذف کلیه عوامل بیماری زا شامل باکتری و ویروس های موجود در هوا
 • تنفس مناسب ورزشکاران و جلوگیری از ایجاد خستگی زودرس
 • تامین اکسیژن کافی به ویژه در باشگاه های شلوغ

مناسب ترین سیستم ها برای سرمایش ، گرمایش و تهویه سالن های ورزشی

سیستم گرمایشی و سرمایشی بویلر ، چیلر به همراه هواساز یا یونیت هیتر بهترین
سیستمی که می تواند تمام نیازهای تهویه سالن های ورزشی از جمله تنظیم دما ، تنظیم رطوبت (رطوبت گیری و رطوبت زنی) ، فیلتراسیون موثر و هوای تازه مورد نیاز و مطابق با استانداردهای مربوطه را تامین بنماید سیستم تهویه مطبوع بویلر است.

همچنین چیلر برای سیستم سرمایشی بسیار موثر و کاربردی است و هواساز به منظور فیلتراسیون ، تنظیم دما، رطوبت و تامین هوای تازه در سیستم تهویه سالن های ورزشی استفاده می شود.

مهمترین معیارهای طراحی و انتخاب سیستم تهویه برای سالن های ورزشی عبارتند از :

۱ . دما و رطوبت کنترل شده یک امر مهم در تهویه سالن های ورزشی محسوب می شود. اگر در یک روز تابستانی در هوای آزاد باشیم ، رطوبت را احساس می کنیم. چسب ناک شدن پوست و غلظت هوا با رطوبت به راحتی قابل احساس است. در این صورت  اگر وارد فضای بسته شویم ( عطسه ، خارش و سرفه) جانشین نشانه های قبلی در هوای بسته می شود و این علائم تنها مختص به ماه های تابستان نیست.

۲ . پیش بینی تهویه مناسب در فضاهای ورزشی سرپوشیده به راحتی و نگهداری ساختمان و ساختار آن کمک می کند. زمانی که سطح رطوبت در فضاهای ورزشی سرپوشیده مناسب نباشد ، کپک ها و قارچ ها رشد و پیشرفت می کنند و به سرعت سلامت و بهداشت ساختمان را به مخاطره می اندازند. اگر رطوبت به شکل مناسبی کنترل شود ، خرابی ها کمتر و هزینه های تعمیرات و نگهداری آن به شدت کاهش می یابد.

۳ . دستگاه های تهویه ای که بتوانند دما ، رطوبت و خشکی هوای داخل سالن را کنترل کنند ، محیط ورزشی را برای ورزشکاران و تماشاگران راحت و مفرح می کنند و این عامل از جمله عوامل افزایش رضایت ورزشکاران و تماشاگران در سالن های ورزشی سرپوشیده محسوب می شود. اگر تهویه مطبوع سالن های ورزشی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد ، از هدر رفتن انرژی از طریق تبخیر و راه یابی آن به هوای بیرون جلوگیری می شود.

۴ . متخصصان پزشکی ورزش بر این باورند که هوای فضاهای سرپوشیده نبایستی خیلی خشک باشد ، زیرا پوست دچار سوزش شده و تنفس سخت می گردد. در ماه های زمستان مشکل کمی جدی تر می شود زیرا وسایل گرمایشی روشن شده و این گرمای تولیدی با هوای سرد مخلوط شده و باعث کاهش ذرات معلق آب در هوا می شود و ذرات آبی که توسط هوا منتقل می شوند بر سلامت افراد تاثیر گذار هستند.

دمای مورد نیازسالن ورزشی

در تهویه سالن ورزشی باید این نکته را مورد بررسی قرار داد که این سیستم بتواند دما و رطوبت استاندارد مورد نیاز ورزشکاران را مهیا کند. این دما برای باشگاه های ورزشی 21 درجه سانتی گراد، استخرها بین 21 الی 27 درجه سانتی گراد و همچنین سالن یوگا 27 درجه  سانتی گراد است.

نکات مهم در زمان خرید سیستم تهویه سالن ورزشی

در هنگام طراحی سیستم تهویه سالن ورزشی دقت داشته باشید تا این سیستم قادر باشد میزان کیفیت هوای داخل سالن را ارتقاء دهد. نکته دیگر وجود قطعات با کیفیت و مرغوب است که برای جلوگیری از خرابی زودرس دستگاه باید به آنها توجه شود. به دلیل اینکه اکثر باشگاه های ورزشی را در زیر زمین قرار می دهند باید توجه کنید دستگاه تهویه از صدای بسیار کمی برخوردار باشد تا مانع از آزار ورزشکاران در هنگام تمرین شود.

ارتقاء میزان کیفیت هوای سالن ورزشی با استفاده از سیستم تهویه

دستگاه های تهویه به دلیل دارا بودن قابلیت تصفیه هوا علاوه بر کنترل سطح دما و رطوبت،هوای داخل محیط ورزشی را نیز پاک و تمیز می کند. فیلترهای نصب شده بر روی دستگاه تهویه قادر به حذف گردو غبار، موی حیوانات خانگی، انواع باکتری و جانورانی مثل کنه هستند و یک محیط تمیز و پاکیزه برای افراد حاضر را فراهم می آورند.

بطور مثال، دستگاه روف تاپ پکیج جزو دستگاه هایی است که از این نوع فیلترها بکار می برند. برای کم کردن هزینه های تعمیر و نگهداری می توان از فیلترهای یکبار مصرف یا قابل شستشو برای دستگاه خریداری نمایید.
بیشتر بخوانید: گرمایش سالن ورزشی / کولر صنعتی فن آکسیال / کولر صنعتی فن سانتریفیوژ

استاندارد لازم در تهویه و هواکش سالن ورزشی چیست؟

در تهویه سالن ورزشی باید استاندارهای خاصی را رعایت کرد تا کمترین میزان آسیب به ورزشکاران در حین انجام کار به عمل آید. به علت تولید کربن دی اکسید توسط ورزشکاران در زمان انجام تمرین و نیاز مبرم به اکسیژن و هوای تازه و همچنین گرم ماندن عضلات آنها باید از تهویه مناسب و استاندارد برای این محیط ها استفاده نمود. در نتیجه لازم است دما به طور منظم متعادل شود.

عوازض تهویه نامطبوع

  • تنگی نفس
  • تعریق بیش از حد
  • آسیب به سیستم عصبی
  • احساس خستگی
  • افزایش فشار خون
  • تحریک چشم ها و شش ها
  • سردرد و سرگیجه
  • بیماری های پوستی و غیره


طراحی و اجرای سیستم های تهویه مطبوع

اگر صاحب باشگاه و یا سالن ورزشی باشید احتمالاً همیشه در جستجوی مزیت رقابتی هستید.ارائه تهویه سالن ورزشی و همچنین باشگاه های ورزشی به اعضای شما مزیت بزرگی است که همواره باشگاه شما را محبوب خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *