آشنایی با دستگاه زنت

عملکرد و ساختمان دستگاه زنت چگونه است؟

آشنایی با دستگاه زنت ، زنت یکی از سیستم هایی است که وظیفه تهویه هوا و ایجاد گرمایش و سرمایش را بر عهده دارد. عملکرد و ساختمان دستگاه زنت مانند دستگاه ایرواشر می باشد. دستگاه زنت، در هر فصلی قابل استفاده است. و به راحتی می توان در پشت بام و یا هر مکان دیگری نصب شود. عملکرد و ساختمان اصلی این دستگاه، تأمین نیازهای سرمایشی و ایجاد هوای خنک و تازه است. اما در روزهای سرد سال هم می توان از آن به عنوان بخاری استفاده کرد.

جالب است بدانید که کلمه زنت از مخفف سه عبارت زمستانه، نیمه، و تابستانه برگرفته شده است. عملکرد و ساختمان دستگاه زنت برای تولید سرمایش و گرمایش، همانند کولر آبی و ایرواشر می باشد. یعنی برای تولید سرما و گرما، از سیستم تبخیری بهره میبرند. اما نسبت به کولر آبی و ایرواشر و … معایبی دارد. در ادامه همراه ما باشید تا با معایب دستگاه زنت آشنا شوید.

نحوه عملکرد دستگاه زنت در روزهای گرم:

هنگامی که از دستگاه زنت، در روزهای گرم سال استفاده می شود؛ همانند کولر آبی، از طریق فشار پمپ، آب از تشتک به سمت پوشال ها منتقل می شود. و همین امر باعث برخورد هوای گرم به قطرات آب خنک می شود. و در نتیجه هوای خنک به محیط پخش می شود.

این روند با ایجاد رطوبت در محیط همراه است. یعنی زمانی که پمپ، آب را از تشتک به پوشال ها انتقال می دهد؛ رطوبت ایجاد می شود. یکی از معایب دستگاه زنت هم همین است که اینکه رطوبت زیادی در محیط ایجاد می کند. به طوری که برای مناطق مرطوب مثل شهرهای شمالی و جنوبی که نزدیک دریا هستند؛ بازدهی خوبی ندارد.

همچنین از دیگر معایب دستگاه زنت که به دلیل ایجاد رطوبت، نمایان می شود. ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی برای ساکنین است. با توجه به نکته، پیشنهاد می کنیم که از دستگاه زنت برای شهرهایی که نزدیک دریا هستند؛ استفاده نشود؛ چراکه عملا هیچ کاربردی پیدا نخواهند کرد.

 

دستگاه هواساز چیست و کاربر آن

 

عملکرد و ساختمان دستگاه زنت چگونه است؟

نحوه عملکرد دستگاه زنت در روزهای سرد:

دستگاه زنت، در کنار ایجاد سرمایش، عمل گرمایش را هم به خوبی انجام می دهند. این دستگاه برای ایجاد هوایی گرم و داغ در روزهای سرد سال از کویل اب گرم یا هیتر الکتریکی استفاده می کند. کویل یکی از مهم ترین اجزای این دستگاه است که می تواند آب گرم خود را از پکیج بگیرد.

زمانی که جریان هوا از طریق فن بر روی کویل های ایجاد شود. آب داغ به هوای سرد برخورد کرده که در نهایت این عمل، باعث گرم شدن هوا می شود. این دستگاه به دلیل داشتن رطوبت زن و ایجاد آن در محیط؛ بسیار مناطق مرطوب مناسب نیستند.

هوای گرم و سرد ایجاد شده در زنت، چگونه به محیط منتقل می شود؟

یکی از مهم ترین اجزای دستگاه زنت؛ فن و کانال هایی است که از قبل طراحی شده است. چرا که با استفاده از این قطعات، به راحتی هوای گرم یا سرد شده در زمستان یا تابستان به محیط منتقل می شود. در واقع بعد از اینکه هوای گرم و سرد با استفاده از قطعات داخلی ایجاد شد؛ توسط فن به دریچه های مرتبط به کانال ها منتقل می شود و در اتاق ها توزیع می شود. اینگونه هوای خنک و یا گرم کل محیط را پر می کنند. البته در اتاق هایی که کانال نباشد، میزان هوای ورودی کمتر است.

در صورتی که برای سوله، سالن و … قصد خریداری دستگاه زنت را دارید، توجه داشته باشید که کانال کشی را اصولی انجام دهید. چرا که فقط با استفاده از دریچه کانال هوای مطلوب وارد می شود. برای تصمیم گیری بهتر خرید این دستگاه، در ادامه حتما به سراغ مزایا و معایب دستگاه زنت بروید.

اجزای تشکیل دهنده زنت چیست؟

اجزای دستگاه زنت برای تولید سرما و گرما به روش تبخیری و تولید هوای تصفیه شده، شامل:

  • فن داخلی و دمپر
  • پمپ و لوله‌های آب
  • سیستم کنترل
  • بدنه استیل
  • سیستم فیلتراسیون
  • کویل برای تولید آب گرم
  • سیستم تولید رطوبت
  • پد های سلولزی و یا پوشال
  • موتور پر قدرت هواکش و هواده
  • دریچه‌های ورودی و خروجی هوا
آشنایی با برخی از مزایا و معایب دستگاه زنت

همانطور که گفته شد، دستگاه زنت در کلیه روزهای سال قابل استفاده می باشد. به راحتی در گرما، با بهره گیری از سیستم تبخیری، هوای خنک تولید می کنند. و در زمستان در روزهای سرد سال با استفاده از کویل و سیستم تبخیری آب گرم؛ هوای داغی را پخش می کنند. پس اولین مزیت دستگاه زنت؛ این می شود که به راحتی می توان از آن در تابستان و زمستان و تولید هوای تصفیه شده، استفاده کرد.

با توجه به اینکه پکیج زنت، قابلیت استفاده در کلیه روزها دارد و به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی و همچنین به عنوان یک سیستم هواساز کاربرد دارد. پس به تبع دیگر نیازی نیست برای خرید دستگاه های سرمایش و گرمایش به طور مجزا اقدام کرد که از سویی انگار در هزینه ها صرفه جویی می شود.

از دیگر مزیت های دستگاه زنت، نسبت به دیگر سیستم های سه کاره، این است که این دستگاه سه کاره نسبت به دیگر سیستم های سه کاره، فضای کمتری را اشغال می کند. تا اینجا شما با مزیت های دستگاه زنت آشنا شدید؛ نوبتی هم باشد نوبت معایب دستگاه زنت است که باید از آن مطلع باشید. پس با هم به سراغ معایب دستگاه زنت می رویم.

آشنایی با برخی از مزایا و معایب دستگاه زنت

معایب دستگاه زنت چیست؟

با توجه به گفته های بالا، تا حدی می توانید خودتان معایب دستگاه زنت را حدس بزنید؛ بله درست است اولین عیب دستگاه زنت این است که به هیچ وجه نمی توان از آن برای مناطق شرجی و مرطوب مثل شهرهای شمالی و جنوبی ایران که نزدیک دریا هستند؛ استفاده کرد.

در صورتی که برای منزل خود قصد خرید دستگاه زنت را داشتید؛ پس پیشنهاد می کنیم به جای آن به سراغ کولر گازی بروید. در صورتی که هم برای سوله، سالن و محیط صنعتی به دنبال یک دستگاه پربازده میگردید؛ به سراغ دستگاه هایی بروید که رطوبتی ایجاد نمی کنند.

یکی دیگر از معایب دستگاه زنت این است که سرمایی که خارج کنند، قابل تنظیم نیستند و بسیار محدود عمل می کنند. به طور مثال کولر آبی تا حدی قابل تنظیم است ولی در این دستگاه هیچ دکمه ای جهت کنترل ورودی سرما تعبیه نشده است. پس در صورتی که در مناطق سردسیری هستید؛ این دستگاه را پیشنهاد نمی کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هواساز زنت کلیک کنید 

از دیگر معایب دستگاه زنت، این است که آب زیادی مصرف می کنند. البته این عیب شامل سیستم های تبخیری است. مثلا در کولر آبی به دلیل وجود پوشال و یا همینطور در دستگاه ایرواشر، این مشکل وجود دارد. پس در صورتی که در مناطقی هستید که با مشکل وجود آب دست و پنجه نرم می کنید؛ پیشنهاد می کنیم به سراغ دستگاه زنت و دیگر سیستم های تبخیری نروید.

به دلیل اینکه سیستم های تبخیری، به ویژه دستگاه زنت، رطوبت زیادی را در محیط ایجاد می کنند؛ پس برای استفاده از آن در محیط های متنوع، محدود تر می شود. به طور مثال برای اماکنی مثل سالن های ورزشی که افراد تحرک بالایی دارند و خودشان به دلیل ورزش کردن بدنشان مرطوب می شود.

وجود همچنین سیستم هایی مزید بر علت می شود. و یا در اماکنی عمومی مثل تالارها، سالن همایش و …که جمعیت زیاد است و گرمای نهان مرطوبی وجود دارد؛ استفاده از دستگاه زنت و دیگر سیستم های تبخیری، پیشنهاد نمی شود.ما همیشه در پی آن هستیم که بهترین ها را به شما معرفی کنیم.

شرکت سهند هواساز طراح و تولید کننده انواع کولر صنعتی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی صنعتی می باشد. سهند هواساز محصولات خود را به پشتوانه هجده سال تجربه خود با بهترین کیفیت و بالاترین استانداردها ارائه می‌دهد.گواه کیفیت محصولات ما پانزده ماه گارانتی محصولات با برگ ضمانت نامه و خدمات پس از فروش است.
لازم به ذکر است ارائه نمایندگی و فروش تمامی محصولات این مجموعه در سراسر کشور امکان پذیراست.
برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید تماس حاصل نمایید:
واحد فروش و امور مشتریان:
56543512 _ 56545923 _ 56545904(021)
مدیریت (فاتحی): 09122586618

محصولات و تولیدات

کولر صنعتی / کولر صنعتی قن سانتریفیوژ / کولر صنعتی فن آکسیال /کولر گلخانه / هیتر / کوره هوای گرم / جت هیتر /هیتر تابشی /یونیت هیتر/ خشک کن صنعتی /گرماتاب / هیتر تابشی / هیتر سرامیکی / هیتر برقی / هیتر چتری / هیتر مرغداری / هیتر گلخانه /بخاری صنعتی / فن سانتریفیوژ / هواکش سانتریفیوژ / فن آکسیال / هواکش آکسیال /فن هواساز/هواکش ضد انفجار / فن ضد انفجار / فن بین کانالی/ پلاگ فن/ فن مرغداری / فن گلخانه /هواکش /تبخیر سطحی/ هواکش 140 /هواکش صنعتی / اگزست فن /مه پاش / رطوبت ساز / مه ساز/هواکش مرغداری / هواکش گلخانه / اسکرابر / بگ فیلتر / غبارگیر /بگ فیلتر پرتابل / تصفیه هوا /هواساز / هواساز هایژنیک / هواساز زنت /هواساز سالن قارچ /هواساز ایرواشر /هواساز اکونوپک / هواساز  اتاق تمیز /هواساز آپارتمانی/ فن صنعتی /فیلتراسیون صنعتی/ وت اسکرابر / فیلتر دود / کنترل دما / داکت انتقال هوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *